Ogrzewanie i wentylacja domu energooszczędnego
Dobry dom energooszczędny zużywa nawet 3 razy mniej energii niż dom standardowy. Dom pasywny jeszcze mniej. Dlatego nie opłaca się montować drogiej instalacji, ponieważ urządzenia grzewcze w domach energooszczędnych odgrywają niewielką rolę.
Jak wybrać źródło ciepła
Wybór źródła ciepła ma decydujący wpływ na emisję zanieczyszczeń, koszty podgrzewania ciepłej wody, a przede wszystkim komfort użytkowania instalacji.
1. Sprawdź dostępność źródła ciepła
Przy wyborze należy przede wszystkim wziąć pod uwagę dostępność źródła energii. Na przykład gaz sieciowy, ziemny jest przystępny cenowo, przez cały rok można nim ogrzewać wodę użytkową, pozwala też na komfortowe, niemalże bezobsługowe ogrzewanie. Kocioł gazowy kondensacyjny zaś jest najczęściej stosowanym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym.
Problem pojawia się wtedy, kiedy na działce nie ma gazu, więc trzeba poszukać innego źródła energii. Gaz możemy zastąpić kotłem na biomasę, pellet lub pompą ciepła, należy jednak uwzględnić to, że pompa ciepła jest urządzeniem droższym inwestycyjnie na początkowym etapie budowy.
Różnica kosztów między dobrym kotłem gazowym a pompą ciepła oscyluje na poziomie ok. 20 000-25 000 zł i spłaci się po ok. 10-12 latach.
2. Porównaj ceny i komfort użytkowania
Decydującym czynnikiem wyboru dogodnego ogrzewania może być jego cena. Ogrzewanie powinno być inwestycyjnie i eksploatacyjnie najtańsze, np. przy zastosowaniu słomy albo biomasy. Najdroższy może być prąd. Liczy się także komfort użytkowania, czyli jak często trzeba obsługiwać urządzenie w czasie sezonu grzewczego.
Obecnie nie ma urządzeń jednocześnie wytwarzających prąd i ciepło, dlatego stosuje się w domu kilka urządzeń grzewczych. Zalecane rozwiązania to łączenie funkcji pompy ciepła z klimatyzacją, ogrzewania gazowego i kolektorów słonecznych, ogrzewania elektrycznego i kominka albo kotła na biomasę. Metoda ta przede wszystkim zapewnia inwestorowi i jednocześnie użytkownikowi domu komfort - jest możliwe korzystanie z taniej biomasy, w sezonie zaś ze słońca, a w najtrudniejszych okresach z droższego paliwa.
Roczny koszt ogrzania budynku przy instalacji niskotemperaturowej, płaszczyznowej, czyli takiej instalacji, która jest przygotowana pod pompę ciepła, wynosi ok. 2 500 zł. W tym 7 miesięcy to okres grzewczy. Taki koszt będzie się odnosił do domu o powierzchni użytkowej 200 m2, zamieszkałego przez 3-5 osób.
Koszty użytkowania kotła gazowego i pompy ciepła są zbliżone. Z porównania rocznych kosztów podgrzewania ciepłej wody użytkowej wynika, że zastosowanie kotła gazowego wspomaganego przez kolektory słoneczne jest najtańszym sposobem podgrzewania ciepłej wody. Koszty ogrzewania wody pompą ciepła lub przy wykorzystaniu kotła na biomasę są porównywalne z kosztami generowanymi przez kotły gazowe bez użycia kolektorów słonecznych, natomiast najdroższe jest podgrzewanie wody za pomocą podgrzewacza elektrycznego i kotła olejowego.
Zwiększając początkowe koszty budowy o 10-20%, można zredukować koszty utrzymania na wiele lat. Podczas sprzedaży taka nieruchomość będzie znacznie atrakcyjniejsza.
W krajach zachodnich często trudniej uzyskać kredyt na dom tańszy, ale jednak nieenergooszczędny niż na dom ekologiczny, który jest droższy.
Dowiedz się więcej na temat finansowania i dopłat do budowy domu pasywnego i energooszczędnego.
3. Porównaj ceny i komfort użytkowania
Z punktu widzenia środowiska naturalnego najkorzystniej byłoby zastosować do ogrzewania domu biomasę, a do podgrzewania ciepłej wody użytkowej - energię słoneczną. Wtedy postawimy taki budynek, który maksymalnie ogranicza negatywne działanie na środowisko naturalne. Pompy ciepła do ogrzewania domu i kolektory słoneczne do podgrzewania wody to urządzenia grzewcze nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne, jednak z reguły kosztowne.
Niewątpliwą korzyścią zastosowania kolektorów słonecznych jest możliwość otrzymania dopłaty. Dzięki temu rozwiązaniu cieplnemu możemy bezpośrednio zmniejszyć rachunki za podgrzewanie wody.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej określa dokładne warunki techniczne domu energooszczędnego, które muszą być spełnione, by otrzymać dopłatę do kredytu na system cieplny. Podstawowe wymagania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
Dowiedz się więcej o dofinansowaniach na budowę domu energooszczędnego.
Wszystkie systemy grzewcze powinny być sprawdzone raz w roku, żeby mogły swobodnie funkcjonować. Średnio okres grzewczy wynosi co najmniej 8 miesięcy, następnie instalacja jest na etapie przestoju, dlatego urządzenie niekoniecznie wymaga dużego nakładu konserwacyjnego, ale na pewno potrzebne jest jego sprawdzenie. Taka weryfikacja pozwala zagwarantować klientowi na przyszły rok bezawaryjną pracę sprzętu.
Ogólnie wszystkie urządzenia są dobre, bo działają na podobnych podzespołach, różnią się jedynie designem, formą pobierania energii (z powietrza, wody lub gruntu). Nasza firma bazuje na pompach ciepła bezpośredniego parowania, które mają korzystniejsze parametry wydajności i przede wszystkim dają klientom niskie koszty eksploatacyjne.
Mariusz Napierała
WASSERMANN
Pompa, czerpiąc ciepło z powietrza, jest najłatwiejszym w instalacji i najtańszym rozwiązaniem. Wadą tego urządzenia jest to, że jego efektywność zależy od warunków atmosferycznych i jest niewielka zimą, w momencie spadku temperatury powietrza znacznie poniżej zera. Pompa wówczas nie pracuje ekonomicznie, dlatego musi ją wspomagać inne urządzenie.
Kosztowniejsze i dość kłopotliwe w