Kompletny Przewodnik po Domach Energooszczędnych I Pasywnych by Marta Białek - HTML preview

PLEASE NOTE: This is an HTML preview only and some elements such as links or page numbers may be incorrect.
Download the book in PDF, ePub, Kindle for a complete version.

Dofinansowanie i kredyt na dom energooszczędny

Od 2013 roku z dopłat do budowy domów energooszczędnych mogą korzystać wszyscy zainteresowani takim rozwiązaniem. Sprawdzamy, jak otrzymać nawet 30 000-50 000 dopłaty do kredytu na wymarzony, nowoczesny dom.

img37.png

Wielkość dofinansowania zależy od tego, w jakim standardzie zbudowany jest dom. Kwota dla standardu NF40 jest niższa. Weryfikator ocenia, w jakim standardzie mieści się dom i czy kwota dofinansowania będzie wynosić 50 000 czy 30 000 brutto. Pozytywne przejście testu szczelności i wykonawstwa oznacza uzyskanie dopłat do budowy.

Złóż własne zapytanie o kredyt hipoteczny - otrzymasz oferty od sprawdzonych firm.

Wysokość dofinansowania:

  • Domy jednorodzinne:

NF40 EUco 40kWh/(m2/rok) 30 000 brutto,

NF15 Euco 15kWh/(m2/rok) 50 000 brutto.

  • Lokale mieszkalne:

NF40 EUco 40kWh/(m2/rok) 11 000 brutto, NF15 Euco 15kWh/(m2/rok) 16 000 brutto.

Źródło: NFOŚiGW

Dotacja może być obniżona do poziomu gwarantowanego dla standardu NF40, jeśli inwestor nie osiągnie zakładanego standardu NF15. Jeśli inwestor nie osiągnie zakładanego standardu NF40, dotacja nie zostanie w ogóle udzielona.

Euco: jednostkowe zapotrzebowanie budynku na energię użytkową, która jest przeznaczona do celów grzewczych. Dla domów o standardzie NF40 to 40 kWh/(m2/rok), dla domów o standardzie NF15 odpowiednio 15 kWh/(m2/rok).

Obliczenie wskaźnika EUco przy pomocy czynników wpływających na standard energetyczny budynku:

  • stopień zacienienia każdego z okien,
  • liczba mieszkańców,
  • strefa klimatyczna,
  • strony świata,
  • sposób wentylacji,
  • system ogrzewania.

Obecnie nie ma dofinansowań dla lokali, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Gdy prowadzona jest działalność w budynku mieszkalnym, to dotacja jest pomniejszana o powierzchnię użytkowaną pod taką działalność gospodarczą.

Formalności przy dopłatach do domów energooszczędnych

W jednym z podanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejbanków należy złożyć 2 dokumenty, czyli wniosek o dotację na specjalnie przygotowanym formularzu oraz wniosek o kredyt.

Dofinansowanie przeznaczone jest wyłącznie dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny. Osoby, które zamierzają budować z własnych środków, nie mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. Sprawdź, czy możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny z dopłatą - złóż bezpłatnie własne zapytanie ofertowe, a otrzymasz oferty od banków i firm finansowych.

Program prowadzony jest przez NFOŚiGW w następujących bankach:

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  • Deutsche Bank PBC S.A.
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Getin Noble Bank S.A.
  • Bank Zachodni WBK S.A.
  • SGB-Bank S.A.
  • Bank Zachodni.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku możemy podpisać umowę z bankiem. Weryfikator sprawdzi budynek mieszkalny pod kątem koniecznych warunków.

Weryfikacja jest 2-etapowa i wykonuje 2 niezależnych weryfikatorów. Na koniec weryfikator spisuje 2 protokoły (protokół regulacji systemu CO i regulacji systemu wentylacyjnego), test szczelności, badania termowizyjne, a także sprawdza jakość prac budowlanych oraz procesu budowlanego (materiały i komponenty budowlane, dopuszczenie wyrobu do obrotu i zastosowanie wymagań jakościowych).

W krajach wysoko rozwiniętych, w niektórych landach Niemiec można budować tylko budynki w standardzie pasywnym, a w wielu przypadkach to domy pomocy społecznej, przedszkola, szkoły, hale sportowe.

Warto zapamiętać, że dom pasywny nie jest budowany pod kątem dopłaty, lecz celem jego budowy jest

płacenie niższych rachunków o 8 razy, a także uzyskanie obiektu trwalszego od standardowego budynku i zadbanie o własne zdrowie. Badania wykazały, że organizm ludzki znacznie lepiej funkcjonuje w tego typu domach, a - jak wiadomo - zdrowie jest wartością niewymierną.

img38.png

Po zebraniu wszystkich dokumentów i potwierdzeniu przez kierownika budowy, że nie było żadnych odstępstw od projektu, można przystąpić do drugiego procesu weryfikacji. Drugi weryfikator sprawdza, czy budynek został wykonany zgodnie z projektem i zastosowano wszystkie projektowe rozwiązania. Weryfikuje także, czy sporządzona jest dokumentacja fotograficzna, czy aprobaty poszczególnych materiałów, protokoły regulacji i czy został wykonany test szczelności.

Jeśli budynek negatywnie przejdzie proces weryfikacji, nie oznacza to jeszcze braku szans na ponowne ubieganie się o dotację. Ważne jest, aby w miarę szybko usunąć i naprawić wykryte błędy, wady i nieprawidłowości. Właściciel nieruchomości musi jednak to zrobić na własny koszt, a następnie kolejny raz wystąpić z wnioskiem, aby powtórnie przeprowadzono weryfikację.

Negatywna ocena weryfikacji może wynikać z braku profesjonalistów i odpowiedniej kadry technicznej. Dlatego już na etapie tworzenia projektu należy współpracować ze sprawdzonymi fachowcami. Ma to również swoje następstwa w poprawności i jakości prac wykonywanych przez ekipę budowlaną.

img39.png

Wyślij zapytanie i otrzymaj niezobowiązujące oferty na budowę domu. Ostatni etap polega na złożeniu protokołu z pozytywnie przeprowadzonej weryfikacji, odpisu z księgi wieczystej nieruchomości (potwierdzenie własności użytkownika), świadectwa charakterystyki energetycznej budynku oraz listy sporządzonej przez weryfikatora. Dotacja przekazywana jest